Om Fyrværkerieksperten

Fyrværkerieksperten blev etableret i 2007 og er i dag en af Danmarks største importører af fyrværkeri. Trods vores unge alder har vores medarbejdere mange års erfaring i Fyrværkeribranchen. Før Fyrværkerieksperten blev etableret var vi en del af daværende C. Søndergaard Papir A/S, som var en traditionsrig virksomhed, der blev grundlagt i 1880.

Vi har hovedsæde i den nordjyske by Thisted, hvor cirka 15 personer arbejder på kontoret året rundt. Vores lager ligger i byen Vandel, nær Billund, hvor fyrværkeriet bliver opbevaret på en gammel flyveplads. Året rundt arbejder 15 personer på lageret.

Foruden vores afdelinger i Thisted, så har vi også kontor i Kina. I Kina har vi seks ansatte, der er i daglig kontakt med producenterne og løbende følger op på forholdene.

Fyrværkerieksperten ejer også et norsk fyrværkerifirma, Spectra, hvorfor vi har fem ansatte i Norge. .

Se alle medarbejdere nedenfor.

Morten Sørensen
Adm. Direktør
Mobil: 4019 9510
Mail: ms@fyreks.dk

Henrik Jespersen
Direktør
Mobil: 4019 9522
Mail: hj@fyreks.dk

David Sandal
Kvalitetschef
Mobil: 4019 9568
Mail:ds@fyreks.dk

Karsten Løgsted Jepsen
Økonomi
Mobil: 2280 4402
Mail: kj@fyreks.dk

Dennis Frets
Afdelingsleder
Mobil: 4019 9559
Mail: df@fyreks.dk

Tage Stauersbøll
Logistikleder
Mobil: 4019 9520
Mail: ts@fyreks.dk

Kent Høje Kristensen
Indkøber
Mobil: 4019 9502
Mail: kh@fyreks.dk

Kirsten Gisselbæk
Produktchef nytårsvarer
Mobil: 3058 0132
Mail: kg@fyreks.dk

Jan Holst
Royal Fireworks
Mobil: 4019 9524
Mail: jh@fyreks.dk

Morten Sejersbøl
Økonomichef
Mobil:
Mail:

Poul Erik Bülow
Bogholder
Mobil: 2021 4885
Mail: Pb@fyreks.dk

Anders Jensen
Logistik
Mobil: 4011 0353
Mail: Aj@fyreks.dk

Klaus Langkilde
Sælger - First Class
Mobil: 2811 7724
Mail: Kl@fyreks.dk

Søren Gjørtz
Sælger - First Class
Mobil: sg@fyreks.dk
Mail: 2041 4133

Finn Plæhn
Sælger - Royal Fireworks
Mobil: 2826 2326
Mail: Finn@royalfireworks.dk

Jimmi Nielsen
Lager
Mobil: 2685 1409
Mail: jn@fyreks.dk

Anders Sørensen
Sælger
Mobil: 2685 6192
Mail: Anders@fyreks.dk

Tobias

Tobias Thomsen
Handelselev
Mobil: 5241 9181
Mail: tt@fyreks.dk

Louise Hove Kommunikation & HR
Mobil: 4019 9526
Mail: Ls@fyreks.dk

Ida Marie Sørensen
Kommunikation & HR
Mobil: 4019 9549
Mail: Ida@fyreks.dk

Lisbeth Frets
Kontor
Mobil: 6168 8598
Mail: lf@fyreks.dk

Jan Thomsen
Lager
Mobil: 4019 9558
Mail:js@fyreks.dk

Tommy Knudsen
Lager
Mobil: 4215 5030

Sanne Schøneberg
Lager
Mobil: 2962 8796


Erlend Husebø
Indkøber
Mail: Erlend@spectra-norge.no

Marius Staulvik
Sælger - Norge
Mail: Marius@spectra-norge.no

Tom Gjerstad
Sælger
Mail: Tom@spectra-norge.no

Stiine Eriksen
Salgssupport
Mail: Stine@spectra-norge.no