Om Fyrværkerieksperten

Fyrværkerieksperten blev etableret i 2007 og er i dag en af Danmarks største importører af fyrværkeri. Trods vores unge alder har vores medarbejdere mange års erfaring i Fyrværkeribranchen. Før Fyrværkerieksperten blev etableret var vi en del af daværende C. Søndergaard Papir A/S, som var en traditionsrig virksomhed, der blev grundlagt i 1880.

Fyrværkerieksperten har hoved kontor på Tigervej 12 i Thisted og lager i Vandel på Sdr. Ringvej 5.

Vi er i alt 25 medarbejdere, der året rundt arbejder med alt fra salg og indkøb til lagerstyring og support.

Fyrværkerieksperten ejer også et norsk fyrværkerifirma, Spectra, hvorfor vi har fem ansatte i Norge. .

Derudover har Fyrværkerieksperten seks kinesere ansat i Kina, som dagligt er i kontakt med producenterne og løbende følger op på forholdene.

Se alle medarbejdere nedenfor.

Morten Sørensen
Adm. Direktør
Mobil: 4019 9510
Mail: ms@fyreks.dk

Henrik Jespersen
Direktør
Mobil: 4019 9522
Mail: hj@fyreks.dk

David Sandal
Kvalitetschef
Mobil: 4019 9568
Mail:ds@fyreks.dk

Karsten Løgsted Jepsen
Økonomi
Mobil: 2280 4402
Mail: kj@fyreks.dk

Dennis Frets
Afdelingsleder
Mobil: 4019 9559
Mail: df@fyreks.dk

Tage Stauersbøll
Logistikleder
Mobil: 4019 9520
Mail: ts@fyreks.dk

Kent Høje Kristensen
Indkøber
Mobil: 4019 9502
Mail: kh@fyreks.dk

Jan Holst
Royal Fireworks
Mobil: 4019 9524
Mail: jh@fyreks.dk

Søren Gjørtz
Sælger – First Class
Mobil: sg@fyreks.dk
Mail: 2041 4133

Jimmi Nielsen
Lager
Mobil: 2685 1409
Mail: jn@fyreks.dk

Lisbeth Frets
Kontor
Mobil: 6168 8598
Mail: lf@fyreks.dk

Stine Eriksen
Salgssupport
Mail: Stine@spectra-norge.no

Kirsten Gisselbæk
Produktchef nytårsvarer
Mobil: 3058 0132
Mail: kg@fyreks.dk

Kirsten Gisselbæk
Sælger – Royal Fireworks
Mobil: 2826 2326
Mail: Finn@royalfireworks.dk

Anders Bjerg Sørensen
Sælger
Mobil: 2685 6192
Mail:Anders@fyreks.dk

Jan Thomsen
Lager
Mobil: 4019 9558
Mail:js@fyreks.dk

Tommy Knudsen
Lager
Mobil: 4215 5030

Marius Staulvik
Sælger – Norge
Mail:Marius@spectra-norge.no

Poul Erik Bülow
Bogholder
Mobil: 2021 4895
Mail: pb@fyreks.dk

Klaus Langkilde
Sælger – First Class
Mobil: 2811 7724
Mail: kl@fyreks.dk

Ida Marie Sørensen
Kommunikation og kontor
Mobil: 4019 9549
Mail: Ida@fyreks.dk

Sanne Schøneberg
Lager
Mobil: 2962 8796


Erlend Husebø
Indkøber
Mail: Erlend@spectra-norge.no

Tom Gjerstad
Sælger
Mail: Tom@spectra-norge.no